התמדה - איך עושים את זה?

רובנו קראנו לפחות ספר עזרה עצמית אחד בחיינו. שמענו כמה שיחות טד על "איך להצליח" וכל אחת מאיתנו (אם יתנו לה כמה רגעים של שקט) יכולה לבנות תוכנית פעולה שתוביל אותה לחלום חייה (כולל הגדרת חזון, יעדים ומטרות, אתגרים, סביבה תומכת, חלוקה למטלות ולו"ז).

כולנו חכמות וכולנו יודעות את התורה. הבעיה היא שרובנו (כולל הכותבת) נתקלות בבעיה גדולה הרבה יותר והיא: איך לגרום לכלי הזה שאנו מכנות "עצמנו" להתמיד ולא לתת לחיי היום יום לסחוף אותנו הרחק מאותו חזון?

אספתי לכן 5 עצות, שהלוואי והייתי מפנימה אותן בתחילת הדרך...

1. הכירי את דפוסי הפעילות שלך

אם את טיפוס של ערב, ההחלטה ש"ממחר את תקומי שעה וחצי לפני הזמן בשביל להכין אוכל בריא ולהתעמל" ככול הנראה לא תחזיק מעמד מעבר לשבוע. ולהפך, אם את טיפוס של בוקר ותחליטי "שממחר את נרשמת לקורס קרוספיט בערב", רוב הסיכויים שלשיעור השלישי תגיעי כבר סחוטה ונטולת אנרגיה, את השיעור הרביעי תפספסי ובשיעור החמישי תתייאשי ותפרשי.

זה שעושים משהו בדרך מסוימת לא אומר שזה נכון לך! למזלנו אנחנו חיות בעידן של שפע ונגישות. יש המון נתיבים שאת יכולה לבחור על מנת להגיע ליעד שלך. זכרי שבסופו של דבר, ככול שאנחנו מתבגרות, יותר קשה לנו לסגל הרגלים חדשים. כך שבמקום לנסות לסגל הרגל חדש, חפשי את הדרך המעשית בשבילך להגיע למטרה.

אם המחשבה של להתאמן עם עוד מתאמנים עושה לך רע, תשקלי מאמן פרטי/אימוני סקייפ/אימונים בעזרת קפסולת ווי/אימון יו-טיוב. לא מתאים לך לימודי ערב? תשקלי לימודי בוקר. את לא תקשורתית בבוקר, תקבעי עם בן/בת הזוג שלך זמן איכות בערב. כשתמצאי את הדרך שמתאימה לך, תתפלאי באיזו מהירות ובאיזו עקביות את מצליחה לסגל לעצמך הרגלים חדשים.

2. תעשי פחות, תספיקי יותר!

אנחנו חיים בעידן רווי גירויים וסטרס. ובנוסף לחיי היום יום, החיים מציפים אותנו בבלת"מים. לכן כשאת בונה לעצמך הרגלים חדשים, חשוב שהתהליך הזה לא ייצר עומס מיותר במערכת. העומס הזה יגרום לך לא להתמיד וימנע ממך להגיע לאן שאת רוצה. מה הכוונה? הסיכוי שתמצאי זמן לקרוא חמש דקות ביום חומר מקצועי, גבוה יותר מאשר שתקראי כל יום במשך שעה. הסבירות שפעם בשבוע תבשלי אוכל ביתי ותקפיאי לך מנות למהלך השבוע, גבוהה יותר מאשר שתבשלי כל יום אוכל טרי, וכך הלאה. כשאת עושה שינוי, אל תעמיסי את הלו"ז שלך! תעשי פחות ותספיקי הרבה יותר.

3. מדדי את עצמך לפי הרגלים שסיגלת לעצמך ולא לפי היעדים!

כן, זה נשמע מוזר. אבל ההרגלים שלך חשובים יותר בטווח הרחוק מהיעדים. מה הכוונה? דמייני לעצמך שתי נשים המתכוננות לריצה של חצי מרתון. האחת בכושר סביר והשנייה בכושר מעולה. הראשונה מתאמנת כל יום במשך שלושה חודשים, אוכלת מסודר, מקפידה על שעות שינה ומנוחה. השנייה מדלגת בין אימונים, אוכלת לא מאוזן, לא מקפידה על שעות שינה. שלושה חודשים מאוחר יותר, שתיהן רצות את אותו המירוץ. שתיהן מסיימות באותו הזמן. תאורתית שתיהן השיגו את אותו היעד. בפועל, הראשונה בנתה את הסיבולת שלה, זמן ההתאוששות שלה אחרי רגע השיא קצר יותר, היא יצרה לעצמה הרגלים בריאים חדשים ונמצאת בסוף המירוץ במקום הרבה יותר טוב מזה שהיא הייתה בתחילת הדרך שלה. בנוסף אם היא תמשיך, במירוץ הבא היא כנראה תשפר את התוצאה שלה ותוכל בהמשך גם להגיע ליעדים גבוהים יותר (מרתון שלם). השנייה תסיים את המירוץ מותשת (אם בכלל), זמן ההתאוששות שלה יהיה ארוך בהרבה מזה של הראשונה (אם היא תסיים ללא פציעה). אם היא ממשיכה באותה הדרך הסיכוי שהיא תשפר את התוצאה הוא אפסי ואם היא תנסה לרוץ מרתון בפעם הבאה 99.9% שהיא תסיים על אלונקה. השגת יעד הוא חשוב, אבל הוא לא העיקר. ההרגלים שלך הם מי שהופכים אותך למי שאת. לכל אחת מאיתנו יש נטייה טבעית: כושר, זיכרון צילומי/שמיעתי, הבעה, בניית טיעונים... אך ללא יצירת הרגלים שמשפרים את הנטייה הזו אנחנו לא נתקדם. במקרה הטוב נשאר באותה הרמה ובמקרה הפחות טוב אנחנו נשקע או נדרדר לאחור.

לבנות מצגת ברגע האחרון, זה בסדר. כולנו עשינו את זה. כולנו דחפנו מהר דברים לחדר אחר וסגרנו את הדלת כדי לפנות את הסלון רגע לפני שאורחים מגיעים. כולנו אלתרנו מול הלקוח/הבוס כשלא היה לנו את כל המידע הרלוונטי. אבל בשלב מסוים מגיעים לנקודה שבה היכולות הטבעיות והאילתור לא מספקות. האצנית שהסתמכה על הכושר הטבעי שלה אלתרה במירוץ. היא הסתמכה על היכולות שלה שהביאו אותה לסיים את המירוץ ולהשיג את היעד. אבל בפעם הבאה כשהדרישות יעלו, או הקצב של הביצועים שנדרשים יעלה יכולות האלתור שלה לא תספיק. בשלב כלשהו, כדי להגיע לרמה הבאה צריך לפתח את היכולות שלך. לכן מדדי את עצמך בעיקר לפי התהליך שעברת כדי להשיג את היעד. האם התהליך קידם אותך ויסייע לך להגיע לשלב הבא בפחות מאמץ? או שהשגת היעד גזלה ממך כל כך הרבה אנרגיה, ואת עכשיו זקוקה להרבה זמן התאוששות שכבר לא משתלם היה להגיע ליעד?

4. שמרי על הזמן שלך והתרחקי מערפדים!

זמן הוא המשאב היחיד שאין לנו דרך להגדיל או לשמר אותו. השתמשי בו בתבונה. בחרי באופן מודע איך את משתמשת בו ולמי את מעניקה ממנו. החלק הראשון הוא קל יחסית: לנסות לחיות במודעות ולמלא את הזמן שלך פעילויות שמעשירות, מעצימות ומשמחות אותך. שימי לב: בכוונה השתמשתי במילה "לנסות" כי אנחנו חיים בעולם האמיתי ובעולם האמיתי הזמן שלנו לא נתון לגמרי לרשותנו. עבודה, משפחה, זוגיות, לימודים... חובות ומחויבויות הם חלק בלתי נפרד מחיינו, אבל ברגעים שיש לך רגע לעצמך, מלאי אותם באופן מודע בדברים שיסבו לך אושר בטווח הקצר או בטווח הארוך. החלק השני הוא קשה יותר: לבחור למי את מעניקה מזמנך. זה אולי נשמע מנוכר ונוקשה, ועם זאת, הזמן שלך יקר! לכן עליך לבחור בתבונה למי את מעניקה אותו.

לכולנו יש בסביבה "ערפדים"- החברה הזו/קרוב במשפחה/שכן/מכר, ששואבים ממך אנרגיה ושגוזלים זמן וכוחות יקרים. נתקי את עצמך מאותם ערפדים. במידה ואת לא יכולה להתנתק מהם, הגבילי את כמות הזמן שאת מבלה איתם והציבי להם גבולות ברורים. במקביל נסי להקיף את עצמך באנשים שיטעינו אותך באנרגיה, שימלאו אותך במוטיבציה, שיסייעו לך לגדול ולהתפתח. אנחנו משתנות עם הזמן ואנשים שהיו נכונים לנו בתקופה מסוימת לא בהכרח נכונים לנו היום. לימדי לשחרר, להציב גבולות, לאהוב את אותם אנשים מרחוק וקבלי את העובדה שגם אחרים חווים את אותו התהליך. רגע שבוזבז הוא רגע שלא יחזור! שמרי על הזמן שלך וכבדי את זמנם של אחרים.

5. הכיני את עצמך לכישלונות

צ'רצ'יל אמר שהצלחה היא הריצה מכישלון אחד לאחר מבלי לאבד את ההתלהבות. צוקרברגים יש בודדים. רוב האנשים שהצליחו בחייהם עברו דרך לא פשוטה שכללה הרבה כישלונות ועוגמות נפש. מרבית העסקים הקטנים נסגרים בתוך כשנה . כ- 50% מהזוגות הנשואים מתגרשים. ולא משנה מה תעשי, את תמיד אשמה בכל הצרות של הילדים שלך.

לכן היי מציאותית כלפי הדרישות שלך מעצמך, מהשותפים שלך ומהסובבים אותך. את יכולה לצמצם סיכונים אבל בסופו של דבר גם את הולכת לטעות ולהיכשל. קבלי את העובדה שאת הולכת לטעות (והרבה!). למדי מהטעויות שלך והשתדלי ליהנות מהדרך, כדי שפעם הבאה תוכלי לעשות טעויות אחרות.

ותזכרי שהחיים קצרים! תהני מהם :)

מיכל מלב

#התמודדות #טיפים #אימוןאישי #coaching #התמדה #בנייתהתמדה #צרציל #ידע #חוכמתחיים

ההמלצה שלנו
פוסטים אחרונים
ארכיון
חיפוש לפי תגיות
No tags yet.
עיקבו אחרינו
  • Instagram - Black Circle
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now